Test DaF (Deutsch als Fremdsprache)

Η εξέταση Test DaF είναι μια γλωσσική εξέταση σε προχωρημένο επίπεδο. Στην κλίμακα των έξι επιπέδων του Κοινού Ευρωπαϊκού Πλαισίου Αναφοράς για τις Γλώσσες περιλαμβάνει τα επίπεδα από Β2 έως Γ1. Προϋπόθεση για τη συμμετοχή στην εξέταση είναι επομένως ο υποψήφιος να έχει γνώσεις τουλάχιστον σε επίπεδο Β2. Αναγνωρίζεται από όλα τα Ανώτατα Εκπαιδευτικά Ιδρύματα της Γερμανίας ως αποδεικτικό γλωσσομάθειας που επιτρέπει την εισαγωγή σε αυτά.

Η επιτυχής συμμετοχή στην εξέταση πιστοποιεί τη γλωσσική επάρκεια που απαιτείται για την εισαγωγή σε γερμανικά πανεπιστήμια. Απευθύνεται κυρίως σε φοιτητές και υποψήφιους φοιτητές, ταυτόχρονα όμως αναγνωρίζεται διεθνώς ως πιστοποιητικό γλωσσομάθειας για επιστημονικούς σκοπούς και ακαδημαϊκά επαγγέλματα. Συνιστάται οι υποψήφιοι για την εξέταση TestDaF να έχουν συμπληρώσει το 16ο έτος της ηλικίας τους.

Με την επιτυχή συμμετοχή στην εξέταση Test DaF αποδεικνύετε ότι,

• μπορείτε να αντλείτε σημαντικές λεπτομερείς πληροφορίες από διάφορα σύντομα κείμενα,
  • είστε σε θέση να κατανοείτε τις λεπτομέρειες και τα γενικά νοήματα δημοσιογραφικών και επιστημονικών κειμένων, πάνω σε επιστημονικά ή κοινωνικοπολιτικά θέματα,
  • μπορείτε να εντοπίσετε λεπτομερείς πληροφορίες σε καθημερινές περιστάσεις,
  • είστε σε θέση να παρακολουθήσετε συνεντεύξεις ή συζητήσεις στρογγυλής τραπέζης πάνω σε θέματα που αφορούν τις σπουδές ή άλλα θέματα γενικού επιστημονικού ενδιαφέροντος,
  • μπορείτε να κατανοείτε διαλέξεις πάνω σε επιστημονικά θέματα,
  • μπορείτε να συντάξετε ένα ορθά δομημένο, κατανοητό κείμενο και να παρουσιάσετε τα επιχειρήματά σας,
  • μπορείτε να περιγράψετε δεδομένα, να τα αποδώσετε περιληπτικά και να τα συγκρίνετε μεταξύ τους,
  • μπορείτε να πάρετε θέση σε συνομιλίες και συζητήσεις και να την τεκμηριώσετε, να εκτιμήσετε τις εναλλακτικές λύσεις ή προτάσεις και να κάνετε υποθέσεις.

• Email: info[@]germanika-peristeri.edu.gr
  • Διεύθυνση: Σοφοκλή Βενιζέλου 14